Gazeta Podatkowa nr 45 (1086) z dnia 5.06.2014
Zakup laptopa na raty
Jednostka dokonała 30 maja 2014 r. zakupu laptopa, którego wartość początkowa wyniosła 2.600 zł netto. Laptop ten z uwagi na niską wartość początkową (nieprzekraczającą 3.500 zł) został zaliczony do materiałów. Zapłata za jego zakup została rozłożona na dwie równe raty, z których pierwszą uregulowano w dniu zakupu, a termin zapłaty drugiej raty upływa 30 czerwca 2014 r. Czy jednostka powinna zaliczyć ratę przypadającą do zapłaty w czerwcu 2014 r. do rozliczeń międzyokresowych i odnieść ją w koszty dopiero po dokonaniu jej zapłaty?
NIE. Jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Wynika to z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Koszty podlegające rozliczaniu w czasie ujmuje się na koncie 64 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" i odpisuje w koszty stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń (art. 39 ust. 2 wymienionej ustawy). W razie zakupu na raty laptopa, który spełniał warunki określone dla środków trwałych, lecz z uwagi na niską wartość początkową został zaliczony do materiałów, wskazane wcześniej przepisy nie mają zastosowania. Wartość początkową tego laptopa jednostka powinna odpisać bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej jako zużycie materiałów. Zapisu tego dokonuje się w miesiącu przyjęcia go do używania.
Należy dodać, że jednostki mogą stosować uproszczenia w ewidencji środków trwałych pod warunkiem, że nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Niskocennych składników majątku o wartości początkowej np. do 3.500 zł (kwota wynikająca z ustaw o podatku dochodowym) jednostka może nie zaliczać do środków trwałych, tylko do materiałów i z chwilą przekazania do używania odnieść w koszty działalności operacyjnej jako koszt zużycia materiałów. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik jednostki i stosowny zapis zamieszcza w dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Ze względów kontrolnych wskazane jest objęcie niskocennego składnika majątku ilościową ewidencją pozabilansową.
Ewidencja księgowa zakupu laptopa, który z uwagi na niską wartość początkową nie został zaliczony do środków trwałych, może przebiegać zapisami:
- Faktura dokumentująca zakup:
a) wartość brutto
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) VAT podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów) lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
- WB - zapłata pierwszej i kolejnej raty:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|