Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 14 (422) z dnia 20.07.2016
Jak rozliczyć fakturę za usługę archiwizacji dokumentów księgowych?
Dokumenty księgowe związane z prowadzoną działalnością, dotyczące lat ubiegłych, przekazaliśmy do przechowywania jednostce zajmującej się archiwizacją dokumentów. Czy koszt wynikający z otrzymanej za powyższą usługę faktury należy w księgach rachunkowych rozliczać w czasie?
Mimo że koszty związane z archiwizacją dokumentów księgowych dotyczą przyszłych lat, trudno jest racjonalnie przyjąć, że koszty te powinny być rozliczane w czasie. Nie mają one związku z przychodami, wobec czego nie ma do nich zastosowania zasada rozliczania kosztów w czasie współmiernie do przychodów. Koszty takich usług nie spełniają ponadto warunków uznania ich za aktywa - nie przyniosą one bowiem w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych. Koszty związane z archiwizacją dokumentów wpływają w całości na wynik finansowy w okresie ich poniesienia.
W księgach rachunkowych koszty archiwizacji dokumentów księgowych odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej, ujmując je na koncie 40-2 "Usługi obce", a w przypadku prowadzenia kont zespołu 5, koszty te - jako koszty ogólnoadministracyjne - wskazane jest odnieść na konto 55 "Koszty zarządu". |
Fakturę dokumentującą koszty archiwizacji dokumentów księgowych jednostka może ująć w księgach rachunkowych, zapisami:
a) kwota brutto faktury: |
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami", |
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu: |
- Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu", |
c) kwota netto usługi: |
- Wn konto 40-2 "Usługi obce" lub 55 "Koszty zarządu", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
Warto przy tym przypomnieć, iż dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne, księgi rachunkowe, sprawozdania finansowe, sprawozdania z działalności jednostki oraz dokumentację przyjętych zasad rachunkowości przechowuje się generalnie w jednostce. Jednak - w świetle art. 73 ust. 4 ustawy o rachunkowości - dokumenty te mogą być przechowywane poza jednostką, w przypadku gdy zostaną przekazane innej jednostce, świadczącej usługi w zakresie przechowywania dokumentów. Co istotne, jednostka, która przekaże dokumenty księgowe firmie świadczącej usługi w zakresie archiwizacji dokumentów, jest zobowiązana - na podstawie ww. art. 73 ust. 4 - do spełnienia wymagań określonych w art. 11a ustawy o rachunkowości. W myśl tego przepisu, na kierowniku jednostki ciąży obowiązek powiadomienia właściwego urzędu skarbowego o miejscu przechowywania ksiąg rachunkowych. Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia przekazania tych dokumentów. Poza tym kierownik jednostki jest również zobowiązany do zapewnienia dostępności ksiąg rachunkowych wraz z dowodami księgowymi uprawnionym organom zewnętrznej kontroli lub nadzoru w siedzibie jednostki lub w miejscu sprawowania zarządu albo w innym miejscu za zgodą organu kontroli lub nadzoru.
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|