Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (452) z dnia 20.10.2017
Ujęcie kosztów w księgach rachunkowych stowarzyszenia sportowego
Prowadzę stowarzyszenie sportowe. Czy koszty poniesione z dotacji na zakup obuwia sportowego, opieki medycznej i wyżywienia można zaksięgować jako koszt rodzajowy w ramach konta "Zużycie materiałów i energii", czy też jako pozostałe koszty rodzajowe?
Przypominamy, że art. 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość prowadzenia przez najmniejsze organizacje pozarządowe - w tym także stowarzyszenia, spełniające kryteria wskazane w art. 10a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Zasady tej ewidencji określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 2178 ze zm.). Ewidencja ta jest oparta na podobnych zasadach co podatkowa księga przychodów i rozchodów i ma zastosowanie przede wszystkim dla celów podatku dochodowego.
Pozostałe stowarzyszenia stosują ustawę o rachunkowości, co oznacza, że prowadzą księgi rachunkowe i sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z jej postanowieniami. Ustawa ta nie zawiera szczegółowych regulacji w zakresie zasad ujmowania kosztów w księgach rachunkowych. W praktyce koszty działalności operacyjnej mogą być ewidencjonowane i rozliczane w ewidencji bilansowej:
1) tylko na kontach zespołu 4 - według rodzajów,
2) tylko na kontach zespołu 5 - według funkcji,
3) na kontach zespołu 4 - według rodzajów i równolegle na kontach zespołu 5 - według funkcji.
Ustawa o rachunkowości określa zakres informacji prezentowanych w rachunku zysków i strat w określonym układzie (dla jednostek mikro, małych i pozostałych), który niejako wskazuje na przyjęcie określonych zasad ewidencji i rozliczania kosztów (przykładowo w załączniku nr 1 wariant kalkulacyjny wymusza ewidencjonowanie i rozliczanie kosztów co najmniej na kontach zespołu 5, zaś wariant porównawczy co najmniej na kontach zespołu 4). Oczywiście jednostki mogą w każdym przypadku przyjąć do stosowania zasady ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 - według rodzajów i równolegle na kontach zespołu 5 - według funkcji.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 15 grudnia 2016 r., która weszła w życie 26 stycznia 2017 r. wprowadziła zmiany w zasadach sprawozdawczości finansowej sporządzanej przez organizacje pozarządowe, dostosowane do specyfiki ich działalności (natomiast zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych nie uległy zmianie). W ramach tych zmian wprowadzono nowy zakres informacyjny sprawozdania finansowego dla organizacji pozarządowych określony w załączniku nr 6 do ustawy. Oznacza to, że począwszy od sprawozdań za rok obrotowy rozpoczęty w 2017 r. organizacje pozarządowe sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z tym załącznikiem. Przewiduje on w rachunku zysków i strat - w zakresie kosztów - takie pozycje jak:
Wzory sprawozdań finansowych dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl w zakładce Rachunkowość |
B. Koszty działalności statutowej;
I. Koszty z nieodpłatnej działalności pożytku publicznego;
II. Koszty z odpłatnej działalności pożytku publicznego;
III. Koszty pozostałej działalności statutowej;
E. Koszty działalności gospodarczej.
Natomiast koszty ogólnego zarządu, pozostałe koszty operacyjne i koszty finansowe prezentowane są w sposób analogiczny, jak w przypadku jednostek gospodarczych.
Analizując zakres rachunku zysków i strat określony w załączniku nr 6 należy zauważyć, że jest on sporządzany tylko według wariantu kalkulacyjnego, co oznacza, że celowe jest, aby organizacje pozarządowe prowadziły ewidencję kosztów za pomocą kont zespołu 5 - według funkcji lub kont zespołu 4 - według rodzajów i zespołu 5 - według funkcji. Zatem konieczne jest prowadzenie kont zespołu 5, nie jest zaś wymagane prowadzenie obowiązkowej ewidencji kosztów według rodzajów na kontach zespołu 4. Niemniej jednak organizacja pozarządowa podejmuje - we własnym zakresie - decyzję o stosowaniu wybranej ewidencji i sposobu rozliczania kosztów.
Ponieważ pytanie dotyczy ujęcia na odpowiednich kontach zespołu 4 kosztów zakupu z dotacji obuwia sportowego, opieki medycznej i wyżywienia w stowarzyszeniu sportowym, to zakładamy, że został w tym przypadku wybrany do stosowania model ewidencji kosztów za pomocą kont zespołu 4 - według rodzajów i równolegle kont zespołu 5 - według funkcji. Ponieważ dotacja nie dotyczy zakupu środków trwałych to nie występuje obowiązek rozliczania jej za pośrednictwem konta rozliczeń międzyokresowych przychodów.
W sytuacji opisanej w pytaniu zakup obuwia sportowego, jako zakup materiałów, powinien być odniesiony na konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii". Z kolei koszty opieki medycznej, jeżeli nie dotyczą pracowników, powinny być zakwalifikowane jako usługi obce na koncie 40-2 (w przypadku pracowników - konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia", jako ochrona zdrowia). Natomiast wyżywienie może być przygotowane przez firmę zewnętrzną lub we własnym zakresie. Jeżeli jest to usługa gastronomiczna zewnętrzna (catering), to kwalifikuje się ją także jako usługi obce. Z kolei, jeśli takie wyżywienie jest przygotowywane we własnym zakresie przez stowarzyszenie, to poniesione koszty z tego tytułu kwalifikuje się jako pozostałe koszty rodzajowe (konto 40-6). Natomiast w sytuacji, gdy artykuły spożywcze są zużywane bez dodatkowego przerobu, to stanowią koszty zużycia materiałów (konto 40-1). |
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|