Gazeta Podatkowa nr 24 (1378) z dnia 23.03.2017
Ewidencja księgowa zapłaconej kary umownej
W 2016 r. zapłaciliśmy karę umowną naliczoną nam przez kontrahenta za nieterminowe wywiązanie się z realizacji kontraktu. Karę tę zaewidencjonowaliśmy na podstawie noty obciążeniowej w kosztach w zespole 4 jako pozostałe koszty rodzajowe (i równolegle w zespole 5 jako koszty zarządu). Czy postąpiliśmy prawidłowo? W której pozycji rachunku zysków i strat powinniśmy ją zaprezentować? Nadmieniamy, że sprawozdanie finansowe za 2016 r. nie zostało jeszcze sporządzone.
Jednostka postąpiła nieprawidłowo, odnosząc wartość kary umownej do pozostałych kosztów rodzajowych (ewidencjonowanych w ramach kont zespołu 4) i równocześnie do kosztów zarządu (ujmowanych w zespole 5). Naliczone jednostce kary umowne są bowiem pośrednio związane z jej działalnością operacyjną. W związku z tym księguje się je na koncie służącym ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. W ewidencji księgowej kary umowne ujmuje się na podstawie noty obciążeniowej lub wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Z pytania wynika, że sprawozdanie finansowe jednostki nie jest jeszcze sporządzone. Dlatego powinna ona w księgach rachunkowych 2016 r. przeksięgować wartość kary umownej z konta zespołu 4 na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Może tego dokonać pod datą 31 grudnia 2016 r. na podstawie dowodu PK (Polecenie księgowania) zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Pozostałe koszty rodzajowe).
Skoro jednostka prowadzi pełną ewidencję kosztów (tj. jednocześnie w zespole 4 i 5), to konieczne jest wyksięgowanie kosztu kary umownej również z konta 55 "Koszty zarządu". Księgowanie to może przebiegać zapisem:
- Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
- Ma konto 55 "Koszty zarządu".
Należną kontrahentowi karę umowną ujmuje się w pozostałych kosztach operacyjnych.
W rachunku zysków i strat sporządzanym za 2016 r. wartość kary umownej ujętej na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" prezentuje się - w zależności od przyjętego przez jednostkę wzoru sprawozdania finansowego zawartego w załącznikach do ustawy o rachunkowości - w pozycji:
a) H.III (wariant kalkulacyjny) lub E.III (wariant porównawczy) jako "Pozostałe koszty operacyjne - inne koszty operacyjne" - jeśli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości,
b) D "Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów" - gdy przyjęto wzór z załącznika nr 4 (dla jednostek mikro),
c) G (wariant kalkulacyjny) lub E (wariant porównawczy) jako "Pozostałe koszty operacyjne" - przy korzystaniu z załącznika nr 5 (dla jednostek małych).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|