Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (530) z dnia 20.01.2021
Opłata od środków spożywczych w księgach rachunkowych podmiotu zobowiązanego do jej zapłaty
Jesteśmy jednostką zobowiązaną do uiszczania tzw. opłaty cukrowej. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych taką opłatę?
Naliczona opłata od środków spożywczych przez podmiot zobowiązany do jej zapłaty ma bezpośredni związek z działalnością tego podmiotu, dlatego też ujmuje się ją na koncie 40-3 "Podatki i opłaty" i/lub na odpowiednim koncie zespołu 5. |
Do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2365 ze zm.) mocą art. 7 ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (Dz. U. poz. 1492 ze zm.) wprowadzono rozdział 3a "Opłata od środków spożywczych", który zawiera przepisy art. 12a-12k. Zmiana ta weszła w życie 1 stycznia 2021 r.
Z przepisów art. 12a ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym wynika, iż opłacie od środków spożywczych podlega wprowadzanie na rynek krajowy napojów z dodatkiem:
1) cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności,
2) kofeiny lub tauryny.
Za napój, o którym mowa wyżej, uważa się wyrób w postaci napoju oraz syrop będący środkiem spożywczym, ujęty w PKWiU w klasach 10.32 i 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z ww. substancji, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie (por. art. 12b ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym).
Na podstawie art. 12d ustawy o zdrowiu publicznym, do wniesienia opłaty od środków spożywczych zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będące:
1) podmiotem sprzedającym napoje do punktów sprzedaży detalicznej albo prowadzącym sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju;
2) zamawiającym, w przypadku gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego.
Podmioty obowiązane do zapłaty opłaty są obowiązane:
1) składać w postaci elektronicznej informację, opatrzoną podpisem kwalifikowanym, według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, organowi właściwemu w sprawie opłaty za pośrednictwem systemu informatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
2) obliczać i wpłacać opłatę
- w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja, na rachunek organu właściwego w sprawie opłaty.
W przypadku niedokonania opłaty w terminie właściwy naczelnik urzędu skarbowego ustali, w drodze decyzji, dodatkową opłatę w wysokości odpowiadającej 50% kwoty należnej opłaty (por. art. 12i ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym). Zasady ustalania wysokości opłaty określa art. 12f ustawy o zdrowiu publicznym.
Naliczona opłata od środków spożywczych przez podmiot zobowiązany do jej zapłaty ma bezpośredni związek z działalnością tego podmiotu. Dlatego też kwotę tej opłaty odnosi się w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej, tj. ujmuje się w księgach rachunkowych na kontach zespołu 4 i/lub 5.
Ewidencja księgowa opłaty od środków spożywczych
|
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|