Gazeta Podatkowa nr 66 (1837) z dnia 19.08.2021
Wynagrodzenie zmarłego pracownika i odprawa pośmiertna w księgach
Jednostka musi wypłacić wynagrodzenie zmarłego pracownika oraz odprawę pośmiertną. W jakie koszty w zespole 4 należy zaksięgować te tytuły?
Z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. Tak stanowi art. 631 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Wynagrodzenie zmarłego pracownika, jako świadczenie należne temu pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą, jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych na koncie kosztów podstawowej działalności operacyjnej przeznaczonym do ewidencji kosztów wynagrodzeń, tzn. na koncie 40-4 "Wynagrodzenia", i/lub na odpowiednim koncie w zespole 5. Fakt, że wypłata tego wynagrodzenia będzie dokonana po śmierci pracownika, nie zmienia kwalifikacji kosztu - nadal jest to świadczenie należne pracownikowi na podstawie umowy o pracę, w związku z wykonywaną przez niego pracą. Kwota tego wynagrodzenia nie powinna być jednak drugostronnie ujmowana na koncie rozrachunków z pracownikami, lecz na koncie pozostałych rozrachunków. Jak wynika z art. 631 § 2 K.p., prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Zatem zapis księgowy związany z ujęciem kwoty brutto wynagrodzenia za pracę zmarłego pracownia powinien więc wyglądać następująco:
- Wn konto 40-4 "Wynagrodzenia",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Uprawniona osoba)
oraz równolegle
- Wn odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Z kolei odprawa pośmiertna wypłacana jest na podstawie art. 93 § 1 K.p. Przysługuje ona rodzinie pracownika od pracodawcy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (z zastrzeżeniem art. 93 § 7 K.p.). Krąg osób uprawnionych jest tu identyczny, jak przy prawach majątkowych ze stosunku pracy. Odprawa pośmiertna nie jest świadczeniem należnym pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą i nie stanowi ona składnika wynagrodzeń. Dlatego wypłaty takiej odprawy nie należy księgować w zespole 4 na koncie 40-4, tylko na koncie 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe", zapisem:
- Wn konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Uprawniona osoba)
oraz równolegle
- Wn odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|