Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (366) z dnia 20.03.2014
Opłata za przejazd po drogach płatnych, dotycząca poprzedniego roku obrotowego
W 2014 r. otrzymaliśmy wystawioną w styczniu tego roku notę obciążeniową viaTOLL dotyczącą grudnia 2013 r. Czy powyższą notę zaksięgować do kosztów grudnia, czy stycznia?
W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Zgodnie z tą zasadą przed zamknięciem ksiąg rachunkowych powinno nastąpić ujęcie wszystkich dowodów księgowych potwierdzających dokonanie operacji gospodarczych lub zaistnienie zdarzeń gospodarczych dotyczących danego roku obrotowego.
Koszty opłat drogowych wynikające z noty obciążeniowej wystawionej w styczniu 2014 r., jeśli dotyczą elektronicznych opłat za przejazdy w grudniu 2013 r. po drogach płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy ująć w księgach grudnia. Taki sposób postępowania jest zgodny z zasadą memoriału, która stanowi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i związane z nimi koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości). |
Ujęcie tych opłat w księgach rachunkowych może przy tym przebiegać dwoma sposobami – w zależności od zasad rozliczenia kosztów na przełomie roku przyjętych w polityce rachunkowości jednostki. Pierwszy z nich polega na ujęciu w księgach grudnia 2013 r. kosztów na podstawie dowodu księgowego "PK – Polecenie księgowania", zapisem:
– Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty" lub odpowiednie konto zespołu 5, – Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
W przypadku zastosowania tego sposobu ewidencji i zarachowania kosztu opłat za przejazd po drogach płatnych w księgach 2013 r. na podstawie PK, otrzymaną notę jednostka wprowadzi do ksiąg rachunkowych stycznia 2014 r., zapisem:
– Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", – Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki". |
Innym rozwiązaniem jest ujęcie w księgach grudnia 2013 r. – zarówno kosztu opłat za przejazdy po drogach, jak i kwoty zobowiązania – na podstawie noty obciążeniowej otrzymanej w 2014 r., jeśli oczywiście wpłynęła do jednostki odpowiednio wcześnie (tzn. przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2013 r.), zapisem:
– Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty" lub odpowiednie konto zespołu 5, – Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki". |
Co istotne, bez względu na wybrany przez jednostkę sposób ewidencji opłat na przełomie roku, saldo Ma konta 30 (w pierwszym przypadku) lub 24 (w drugim przypadku) wskazane jest wykazać w pasywach bilansu w pozycji B.III.2 lit. i) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek – inne".
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|