Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (333) z dnia 1.11.2012
Rozliczenie zakupu paliwa na terenie UE - ewidencja podatku od wartości dodanej
Zakupujemy paliwo na terenie UE. Na rachunkach dokumentujących ten zakup wyszczególniona jest m.in. stawka i kwota podatku od wartości dodanej. Jak zaksięgować zakup paliwa na terenie krajów UE - w wartości brutto, czy netto?
Wielu podatników posiada faktury dokumentujące ponoszone poza granicą kraju wydatki, np. na zakup paliwa, który zazwyczaj obciążony jest podatkiem od wartości dodanej. W odniesieniu m.in. do nabytych towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia VAT na terytorium kraju, podatnicy mogą ubiegać się o zwrot tego podatku.
W omawianej sytuacji należy uwzględnić najnowsze interpretacje organów skarbowych. Według interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 marca 2012 r., nr ITPB1/415-1249/11/DP, "podatek od towarów i usług" jest określeniem podatku od wartości dodanej obowiązującym wyłącznie w Polsce, a nie w innych krajach członkowskich. Tym samym nie można utożsamiać podatku od wartości dodanej obowiązującego w innym państwie członkowskim, niż Polska, z podatkiem od towarów i usług obowiązującym w Polsce. Ponadto według tej interpretacji zapłacony podatek od wartości dodanej, wynikający ze stosownych faktur może stanowić koszt uzyskania przychodu (pod warunkiem, że dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu). Zatem do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na zakup paliwa w kwocie brutto. Natomiast otrzymany w późniejszym terminie zwrot podatku od wartości dodanej stanowić będzie przychód podatkowy.
W księgach rachunkowych podatek od wartości dodanej można odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej lub zaksięgować na koncie rozrachunkowym, np. 22-4 "Rozrachunki z tytułu podatku od wartości dodanej". |
Naszym zdaniem wydatek poniesiony na zakup paliwa na terenie krajów UE można zaliczyć do kosztów bilansowych w kwocie brutto, zapisem:
- Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
Taka ewidencja jest możliwa w każdym przypadku, tj. zarówno gdy jednostka może ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej, jak i gdy nie przysługuje jej zwrot. W razie uzyskania zwrotu podatku od wartości dodanej, kwotą tego podatku jednostka uzna konto pozostałych przychodów operacyjnych, zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 13-1 "Rachunek walutowy", - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". |
W sytuacji gdy zwrot podatku od wartości dodanej jest pewny, kwotę tego podatku można również zaksięgować na koncie rozrachunkowym, zapisem:
- Wn konto 22-4 "Rozrachunki z tytułu podatku od wartości dodanej", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub 21 "Rozrachunki z dostawcami". |
Przy takiej ewidencji późniejszy zwrot podatku od wartości dodanej można zaksięgować:
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy", - Ma konto 22-4 "Rozrachunki z tytułu podatku od wartości dodanej". |
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|