Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (406) z dnia 20.11.2015
Ulga na złe długi w księgach dłużnika – jak rozliczyć saldo konta
Jesteśmy dłużnikiem, na którego koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: VAT naliczony z tytułu ulgi na złe długi), figuruje saldo Wn. Zobowiązanie wobec urzędu skarbowego zostało uregulowane, ale zapłata za fakturę dostawcy raczej nie nastąpi. W jakie koszty należy odpisać saldo figurujące na koncie 24?
Z treści pytania wynika, iż jednostka (dłużnik) wie, że nie zapłaci zobowiązania. W takim przypadku może odpisać kwotę ujętą wcześniej na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. |
Według art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Generalnie, w księgach rachunkowych dłużnika kwotę korekty VAT naliczonego do czasu jego rozliczenia bądź odpisania można ujmować zapisem:
– Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe" albo konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne", – Ma konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie". |
Pozostałe na dzień bilansowy saldo Wn konta 24 (lub 65 albo 22) prezentuje się w aktywach bilansu w części B. "Aktywa obrotowe". W przypadku gdy bilans jest sporządzany według załącznika nr 1 lub 5 do ustawy o rachunkowości, saldo konta 24 (lub 65 albo 22) należy wykazać w pozycji B.IV. "Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe".
Jeśli dłużnik wie, że nie zapłaci zobowiązania, to może odpisać kwotę ujętą wcześniej na koncie 24 (lub 65 albo 22) w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, zapisem: Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", Ma konto 24 lub 65, lub odpowiednie konto analityczne do konta 22. Przy czym, jeśli dłużnik w momencie dokonania korekty podatku naliczonego już wiedział, że nie ureguluje zobowiązania, to korekty tej mógł dokonać od razu, zapisem: Wn konto 76-1, Ma konto 22-1. Zwracamy jednak uwagę, że przyjęty sposób ewidencji księgowej korekty VAT naliczonego jednostka powinna opisać w swojej polityce rachunkowości.
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|