Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (599) z dnia 1.12.2023
Czy korektę VAT należnego można ująć na koncie odpisów aktualizujących wartość należności?
Nasza jednostka posiada w ewidencji księgowej nieściągalną należność. Nie jest ona objęta odpisem aktualizującym. Zamierzamy skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi. Czy korektę VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi możemy ująć w księgach na koncie 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności"?
Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek dotyczących ujęcia w księgach rachunkowych korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi. Jeżeli wcześniej nie dokonano odpisu aktualizującego wartość nieściągalnej należności lub odpis dotyczył wyłącznie wartości netto należności, to kwotę korekty VAT należnego można ująć zapisem po stronie Wn konta 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego", w korespondencji ze stroną Ma konta 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności". |
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (por. art. 89a ust. 1 i 1a ustawy o VAT).
W przepisach ustawy o rachunkowości nie ma szczegółowych rozwiązań dotyczących ujęcia w księgach korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi. Wierzyciel może ująć w swoich księgach rachunkowych korygowany VAT należny - do czasu jego rozliczenia bądź odpisania - na wyodrębnionym koncie rozrachunkowym bądź na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów. Może tego dokonać zapisem po stronie Wn konta 22-2, w korespondencji ze stroną Ma konta zespołu 2 (np. konta 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" lub odpowiedniego konta analitycznego do konta 22-3 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne") lub konta 65-1 "Inne rozliczenia międzyokresowe". Może także ująć kwotę korekty VAT należnego w korespondencji z kontem 28. Taki sposób ewidencji będzie jednak możliwy wyłącznie w przypadku, gdy wcześniej nie dokonano odpisu aktualizującego lub odpis dotyczył wyłącznie wartości netto należności.
Pytająca jednostka, która nie dokonała odpisu aktualizującego na nieściągalną należność, może zatem ująć korektę VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi, zapisem po stronie Wn konta konta 22-2, w korespondencji ze stroną Ma konta 28.
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|