Gazeta Podatkowa nr 56 (1618) z dnia 15.07.2019
Rozrachunki z pracownikami w księgach rachunkowych
W ewidencji księgowej wśród kont rozrachunkowych można wyróżnić rozrachunki z pracownikami. Obejmują one rozrachunki z tytułu wynagrodzeń oraz pozostałe rozrachunki z pracownikami. Do tej drugiej kategorii zalicza się w szczególności pożyczki udzielone pracownikom ze środków ZFŚS, wypłaty zapomóg, rozrachunki z tytułu niedoborów, szkód i kar pieniężnych, a także zaliczki na koszty podróży służbowych czy zakupy firmowe. Prawo bilansowe wymaga, aby dla rozrachunków z pracownikami jednostka prowadziła księgi pomocnicze.
Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
Do ewidencjonowania rozrachunków z tytułu wynagrodzeń za pracę należnych w pieniądzu, a także należnych pracownikowi świadczeń w naturze służy konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń". Wynagrodzenia ujmowane na tym koncie dzielą się na:
- wynagrodzenia za pracę wykonaną w ramach stosunku pracy,
- wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- honoraria,
- wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne,
- nagrody i premie wypłacane z zysku.
Na koncie tym ujmuje się wszelkie wynagrodzenia niezależnie od ich rodzaju, formy wypłaty oraz źródła finansowania. Jeżeli wynagrodzenia dotyczą podstawowej działalności operacyjnej jednostki, to księguje się je drugostronnie w ciężar kosztów na kontach zespołu 4 i/lub 5 (patrz ramka). Gdy wynagrodzenia są związane z budowaniem przez pracowników środka trwałego, to odnosi się je na konto 08 "Środki trwałe w budowie" (do czasu oddania go do używania). Z kolei w razie wypłaty nagród i premii dla pracowników z zysku ewidencjonuje się je na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego".
Po stronie Ma konta 23-0 ujmuje się należne pracownikom wynagrodzenia w kwocie brutto. Podstawą ich ujęcia jest m.in. zatwierdzona lista płac lub w przypadku umów cywilnoprawnych rachunek za wykonane i przyjęte prace objęte umową. Zaewidencjonowane po stronie Ma konta 23-0 wynagrodzenie podlega następnie pomniejszeniu o potrącenia księgowane po stronie Wn konta 23-0. Można wśród nich wyróżnić m.in. składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na rzecz PKZP i związków zawodowych, składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, tytuły egzekucyjne i wykonawcze, a także potrącenia dotyczące pobranych zaliczek do rozliczenia, kar pieniężnych, uznanych przez pracownika niedoborów, spłaty udzielonych pożyczek z PKZP czy ZFŚS.
Trzeba zaznaczyć, że na konto 23-0 jednostka powinna również odnosić zasiłki, które w imieniu ZUS wypłaca zakład pracy, np. zasiłki chorobowe. Ważne jest przy tym, że zasiłki te nie są elementem wynagrodzeń i nie obciążają kosztów działalności jednostki, tylko ujmuje się je na zmniejszenie zobowiązań wobec ZUS zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z ZUS),
- Ma konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń".
Jednostki mogą także na koncie 23-0 księgować kwotę dofinansowania z ZFŚS lub ze środków obrotowych pracodawcy, jeżeli dofinansowanie jest wypłacane łącznie z wynagrodzeniem za dany miesiąc i zapis w tej kwestii został zamieszczony w zasadach (polityce) rachunkowości jednostki.
Konto 23-0 jest kontem aktywno-pasywnym. Mogą zatem na nim figurować na koniec okresu sprawozdawczego dwa salda. Saldo debetowe wskazuje stan należności z tytułu wynagrodzeń, w tym wypłacone zaliczki na poczet wynagrodzenia. Natomiast saldo kredytowe oznacza stan zobowiązań wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń.
Pożyczki z ZFŚS
Jeśli jednostka udziela pracownikowi pożyczki ze środków ZFŚS, to fakt ten odnotowuje na koncie 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami". Operacja udzielenia pożyczki może być księgowana:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS".
Jeżeli spłata pożyczki następuje poprzez potrącenie z wynagrodzenia pracownika, to zapis księgowy jest następujący:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Niedobory zawinione przez pracownika
Gdy w składnikach majątku, np. zapasach, środkach trwałych, gotówce, powstaje niedobór, to jego wartość odnosi się na konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie niedoborów). Jeśli kierownik jednostki uzna go za zawiniony przez osobę materialnie odpowiedzialną, to jego kwotą obciąża się pracownika i przeksięgowuje na konto 23-4 zapisem:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie niedoborów).
W sytuacji gdy niedobór dotyczy składników rzeczowych i następuje podwyższenie jego wartości, np. do ceny sprzedaży netto, to wielkość tę odnosi się do pozostałych przychodów operacyjnych księgowaniem:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Potrącenie kwoty niedoboru z wynagrodzenia pracownika można ewidencjonować zapisem:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Natomiast księgowanie uregulowania niedoboru gotówki może przebiegać w sposób przedstawiony w przykładzie 1.
Zaliczki na zakupy firmowe
Często zdarzają się sytuacje, że pracodawca wypłaca pracownikom z kasy zaliczkę na firmowe zakupy, np. materiały biurowe, środki czystości itp. Operacja ta jest najczęściej księgowana na koncie 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami". Po stronie Wn tego konta ujmuje się kwotę wypłaconych pracownikom zaliczek (w korespondencji z kontem kasy lub rachunku bankowego), a po stronie Ma - kwoty wydatkowane przez pracownika oraz zwrot niewydatkowanej kwoty zaliczki. Rozliczenie zaliczki powinno nastąpić w oparciu o przedłożone faktury (lub inne dokumenty) potwierdzające poszczególne wydatki.
W zasadach (polityce) rachunkowości należy zawrzeć zapis, czy wartość brutto faktury opłaconej gotówką jest księgowana:
a) bezpośrednio na koncie 23-4 z pominięciem konta rozrachunkowego z dostawcami (przykład 2),
b) na koncie 21 "Rozrachunki z dostawcami", a następnie rozliczana z kontem rozrachunkowym z pracownikiem zapisem: Wn konto 21, Ma konto 23-4.
Ewidencja analityczna
Do kont 23-0 i 23-4 jednostka powinna prowadzić ewidencję szczegółową, która zapewniłaby ustalenie rozrachunków z tytułu wynagrodzeń z każdym z pracowników. Obowiązek ten wynika z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, w świetle którego jednostka jest zobowiązana prowadzić konta ksiąg pomocniczych (czyli tzw. ewidencję analityczną) m.in. dla rozrachunków z pracownikami. W szczególności chodzi tu o imienną ewidencję wynagrodzeń pracowników (czyli konto 23-0), która zapewni uzyskanie informacji z całego okresu zatrudnienia. Każdy podmiot powinien ją zorganizować we własnym zakresie. Ważne jest, aby była prowadzona w sposób umożliwiający ustalenie dla każdego pracownika:
a) przychodu ze stosunku pracy,
b) kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
c) kwot składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne finansowanych przez pracownika,
d) wynagrodzeń za czas nieobecności w pracy (np. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy).
Ujęcie w księgach rachunkowych na podstawie listy płac wynagrodzenia ze stosunku pracy wraz z potrąceniami
|
Przykład 1 Założenia
Dekretacja
Księgowania
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351)
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|