Gazeta Podatkowa nr 88 (1129) z dnia 3.11.2014
Ewidencja prowizji za obsługę terminala
Jednostka prowadzi sprzedaż detaliczną towarów. Klienci regulują należności gotówką oraz kartami płatniczymi. Na rachunek bankowy jednostki wpływają kwoty utargu pomniejszone o pobraną prowizję za transakcje rozliczane za pośrednictwem terminala. Jak w takiej sytuacji należy zaewidencjonować w księgach tę prowizję? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 869840)
Obowiązek ewidencjonowania obrotów z użyciem kas fiskalnych nakłada na przedsiębiorców art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Są to, co do zasady, jednostki gospodarcze, które sprzedają swoje towary lub świadczą usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Coraz częściej płatności gotówkowe zastępowane są zapłatą z użyciem kart płatniczych.
Transakcje gotówkowe związane ze sprzedażą towarów lub usług ewidencjonowane są na koncie 10 "Kasa".
Natomiast transakcje bezgotówkowe, w tym regulowane kartami płatniczymi, można ujmować w księgach rachunkowych na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" lub koncie 13-9 "Środki pieniężne w drodze". Sposób ewidencji tych płatności powinien zostać ustalony przez jednostkę i opisany w przyjętej przez nią polityce (zasadach) rachunkowości.
Rozliczenie kwot ujętych na koncie 24 lub 13-9 dokonuje się na podstawie wyciągu bankowego w momencie wpływu na rachunek bankowy środków pieniężnych z tytułu płatności kartami płatniczymi. Z pytania wynika jednak, że kwota wpływająca na rachunek bankowy jest pomniejszona o prowizję za obsługę transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Prowizję tę zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ujmuje w księgach rachunkowych na koncie 40 "Koszty według rodzaju" (w analityce: Usługi obce) lub na koncie zespołu 5. Drugostronnie podlega ona zaksięgowaniu na koncie 24 lub 13-9. Zapisów na tych kontach dokonuje się na podstawie wyciągu bankowego lub otrzymanej faktury. Ewidencja księgowa operacji związanych z omawianym zdarzeniem może wyglądać następująco:
- WB - wpływ środków pieniężnych z tytułu sprzedaży opłaconej kartami płatniczymi z uwzględnieniem potrąconej kwoty prowizji:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Utarg z tytułu regulowania należności kartą płatniczą).
- Otrzymanie faktury dotyczącej potrąconej prowizji:
a) wartość usługi w cenie zakupu (zwolnionej z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT):
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) zaliczenie prowizji w ciężar kosztów:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) rozliczenie pobranej prowizji:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Utarg z tytułu regulowania należności kartą płatniczą).
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|