Gazeta Podatkowa nr 3 (1148) z dnia 8.01.2015
Rozliczenie wyników inwentaryzacji
W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji drogą spisu z natury towarów handlowych na dzień bilansowy za 2014 r. stwierdzono niedobory, których wartość została odniesiona na konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów i nadwyżek". Czy na dzień bilansowy konto to może wykazywać saldo? Do kiedy powinniśmy rozliczyć niedobór w księgach rachunkowych, jeżeli rok obrotowy w jednostce pokrywa się z rokiem kalendarzowym?
Ujawnione podczas spisu z natury towarów handlowych różnice inwentaryzacyjne można ująć w księgach rachunkowych zapisem:
a) niedobór towarów - gdy stan faktyczny ustalony w drodze spisu z natury jest niższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych
- Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów i nadwyżek" (w analityce: Rozliczenie niedoborów),
- Ma konto 33 "Towary",
b) nadwyżka towarów - gdy stan faktyczny ustalony podczas spisu z natury jest wyższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych
- Wn konto 33 "Towary",
- Ma konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów i nadwyżek" (w analityce: Rozliczenie nadwyżek).
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych ujętych na koncie 24-1 następuje po zakończeniu postępowania wyjaśniającego przyczyny ich powstania.
Na dzień bilansowy konto 24-1 nie powinno wykazywać salda, ponieważ jednostka ma obowiązek rozliczyć różnice inwentaryzacyjne w księgach roku, którego dotyczą. Wynika to z art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Dlatego jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna wyjaśnić i rozliczyć stwierdzony niedobór za 2014 r. w księgach rachunkowych roku 2014. Należy tego dokonać do 26 marca 2015 r. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości, aby księgi zostały uznane za prowadzone bieżąco, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej powinny zostać sporządzone za rok obrotowy - nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym.
Druk protokołu weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Niedobory stwierdzone podczas remanentu komisja inwentaryzacyjna ujmuje w protokole inwentaryzacyjnym. O sposobie ich rozliczenia decyduje kierownik jednostki. Na podstawie jego decyzji, zawartej w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych, następuje ich rozliczenie w księgach rachunkowych.
www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|