Gazeta Podatkowa nr 70 (1841) z dnia 2.09.2021
Montaż monitoringu w księgach rachunkowych
W budynku administracyjnym zamontowaliśmy monitoring. Czy wydatki na ten cel należy w księgach rachunkowych potraktować jako odrębny środek trwały, czy uznać za ulepszenie środka trwałego i odnieść je na zwiększenie wartości początkowej budynku? Jeśli mają one stanowić odrębny środek trwały, to do jakiej grupy KŚT należy go przyporządkować?
Ujęcie w księgach rachunkowych wydatków na montaż monitoringu uzależnione jest od tego, czy jest on trwale związany z konstrukcją budynku, czy nie.
Wskazówki dotyczące kwalifikacji środków trwałych do odpowiedniej grupy KŚT zostały zawarte w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. z 2016 r. poz. 1864. Z objaśnień szczegółowych do grupy 1 KŚT wynika, że wyposażenie budynku stanowią wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe, m.in. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku (np. wbudowane meble). Dlatego, jeśli system monitoringu został wmontowany w konstrukcję budynku na stałe, wydatki poniesione na jego zakup i montaż traktuje się jako ulepszenie istniejącego środka trwałego.
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartość początkową środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego składnika majątku po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną wartość przy przyjęciu go do używania. W takiej sytuacji nakłady na zakup i montaż monitoringu w księgach mogą być ujęte zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Budynek, nr inwentarzowy...),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Z kolei w przypadku, gdy monitoring nie jest na stałe związany z konstrukcją budynku i można go w każdej chwili wymontować i zainstalować w innym miejscu, może stanowić środek trwały, który należy traktować jako odrębny obiekt. Wtedy, co do zasady, należałoby wprowadzić go do ewidencji środków trwałych (por. art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). Można tego dokonać zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Monitoring, nr inwentarzowy...),
- Ma konto 30.
Monitoring, który nie jest wbudowany na stałe w konstrukcję budynku i stanowi odrębny środek trwały, zalicza się do grupy 6 KŚT "Urządzenia techniczne".
www.PlanKont.pl - Aktywa trwałe:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|