Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (559) z dnia 1.04.2022
Czy koszt ubezpieczenia samochodu ująć w księgach poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe?
Jednostka wykupiła ubezpieczenie samochodu firmowego i opłaciła je w 2022 r. Ubezpieczenie dotyczy lat 2022-2024. Czy należy rozliczać taki koszt w księgach rachunkowych poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów? Jeżeli tak, to w jaki sposób zaksięgować to rozliczenie, jeżeli jednostka ewidencjonuje koszty na kontach zespołu 4 i 5?
Koszty ubezpieczenia - jeżeli dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych - wskazane jest rozliczać w czasie, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. |
Dla celów bilansowych koszty ubezpieczenia samochodu zaliczane są do kosztów działalności operacyjnej. Z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych. Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności (por. art. 39 ust. 3 ww. ustawy). Koszty rozliczane w czasie ujmuje się na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
W przypadku gdy w ocenie jednostki kwota składki jest nieistotna, część składki dotyczącą roku bieżącego można odnieść w koszty bilansowe w momencie poniesienia (bez rozliczania w czasie co miesiąc), zaś część kosztów dotyczącą lat następnych - ujmować na koncie 64-0 i odnosić w koszty bilansowe w styczniu kolejnego roku obrotowego.
Ewidencja księgowa kosztów ubezpieczenia rozliczanych w czasie, 1. Koszt ubezpieczenia samochodu na podstawie polisy: - Wn konto 40-9 "Pozostałe koszty rodzajowe", 2. PK - przeniesienie kosztów ubezpieczenia do rozliczenia w czasie: - Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów", 3. PK - zarachowanie kosztu do okresu, którego dotyczy: - Wn konto 55 "Koszty zarządu", |
W praktyce jednostki stosujące ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5 mogą przyjąć alternatywny sposób ewidencji i rozliczania czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Polega on na ujmowaniu kosztów przewidzianych do rozliczenia w czasie bezpośrednio z polisy ubezpieczeniowej, zapisem: Wn konto 64-0, Ma konto 24, czyli z pominięciem ewidencji na kontach 40 i 49. Następnie następuje zarachowanie kosztu ubezpieczenia do okresu, którego dotyczy, zapisem: Wn konto 40, Ma konto 64-0 oraz równolegle: Wn konto zespołu 5, Ma konto 49.
www.PlanKont.pl - Produkty i rozliczenia międzyokresowe:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|