Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 16 (592) z dnia 20.08.2023
Rozliczenie wartości wyrobów gotowych powstałych przy rozruchu środka trwałego
Spółka wyprodukowała wyrób gotowy w ramach czynności rozruchowych oraz sprawdzających działanie środka trwałego. Komisja inwentaryzacyjna oszacowała ilość produktu i przyjęto go do magazynu wyrobów gotowych według stałej ceny ewidencyjnej. Czy w momencie sprzedaży produktów pochodzących z produkcji rozruchowej ich wartość odnosi się w pozostałe koszty operacyjne?
Jeżeli spółka do dnia udokumentowanego przyjęcia do użytkowania środka trwałego, w ramach czynności rozruchowych oraz sprawdzających działanie tego środka trwałego wyprodukowała wyrób gotowy, to o wartość tego wyrobu w cenie sprzedaży netto powinna zmniejszyć wartość początkową środka trwałego. Natomiast w momencie sprzedaży wyrobu gotowego powstałego z produkcji rozruchowej, jego wartość odnosi się w ciężar konta 70-1 "Koszt sprzedanych produktów". |
Przepisy ustawy o rachunkowości wskazują, że wartość początkową środka trwałego stanowi jego cena nabycia lub koszt wytworzenia, które obejmują ogół kosztów pozostających w związku przyczynowo-skutkowym z jego pozyskaniem (lub budową), w tym niepodlegający odliczeniu VAT i koszty finansowania zewnętrznego (por. art. 28 ust. 2, 3 i 8 ustawy o rachunkowości). W wartości początkowej uwzględnia się koszty poniesione od dnia podjęcia udokumentowanej decyzji o pozyskaniu środka trwałego (w tym od dnia udokumentowanego rozpoczęcia jego budowy) do dnia udokumentowanego przyjęcia go do użytkowania.
Przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego można skorzystać ze wskazówek zawartych w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). Standard ten wskazuje, iż koszty prób i testów (rozruchu technologicznego) przeprowadzanych celem sprawdzenia działania środka trwałego i stwierdzenia jego zdatności do użytkowania zgodnie z zamierzeniami jednostki lub wymogami zewnętrznymi, poniesione przez jednostkę do dnia jego udokumentowanego przyjęcia do użytkowania zwiększają jego wartość początkową. W przypadku środka trwałego w budowie wartość początkową zmniejsza wartość w cenie sprzedaży netto przyjętych do magazynu lub sprzedanych półproduktów, produktów gotowych lub usług powstałych w wyniku prób i testów, o ile ich wartość jest istotna (por. pkt 6.51 KSR nr 11).
Do ewidencji środków trwałych w budowie służy konto 08 "Środki trwałe w budowie". Na koncie tym gromadzi się wszystkie koszty związane z budową środka trwałego mające wpływ na jego wartość początkową, w tym koszty produkcji testowej (rozruchu technologicznego). Koszty zgromadzone na koncie 08 zmniejsza się o wartość powstałych w ramach rozruchu próbnego wyrobów gotowych, którą ustala się w cenie sprzedaży netto. W rezultacie ich wartość zmniejszy wartość początkową środka trwałego, pod warunkiem jednak, że wyroby te są zdatne do sprzedaży i ich wartość jest istotna.
Ewidencja księgowa wyrobów gotowych powstałych w ramach rozruchu próbnego 1. Wartość powstałych w ramach rozruchu próbnego wyrobów gotowych: a) przyjętych do magazynu: - Wn konto 60 "Produkty gotowe i półprodukty", b) sprzedanych bezpośrednio z produkcji lub nieobjętych ewidencją bilansową: - Wn konto 70-1 "Koszt sprzedanych produktów", |
Ponadto należy zwrócić uwagę, iż ujęcie na koncie 60 lub 70-1 wartości wyrobów gotowych powstałych podczas rozruchu próbnego powoduje wejście do tzw. kręgu kosztów. Tym samym jednostki, które sporządzają rachunek zysków i strat w wersji porównawczej, operację tę zaksięgują dodatkowo na kontach obrotów wewnętrznych, tj. 79-0 "Obroty wewnętrzne" i 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych".
Jeżeli rozruch środka trwałego nastąpił po jego oddaniu do używania, to wszelkie związane z tym koszty obciążają koszty bieżącej działalności operacyjnej. Z kolei wyprodukowane w trakcie rozruchu próbnego wyroby gotowe nadające się do sprzedaży, wycenione według cen sprzedaży netto, można odnieść na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. W momencie sprzedaży ich wartość odnosi się w ciężar konta 70-1.
www.PlanKont.pl - Koszty według typów działalności i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|