Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (335) z dnia 1.12.2012
Ewidencja operacji gospodarczych w szkole niepublicznej prowadzonej przez stowarzyszenie
Jesteśmy stowarzyszeniem, które prowadzi szkołę podstawową niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Czy szkoła powinna mieć odrębną ewidencję księgową od stowarzyszenia? Jak powinna ona wyglądać?
Stowarzyszenie, jako jednostka posiadająca osobowość prawną, ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. W przypadku, gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, wówczas może stosować uproszczenia w rachunkowości przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. nr 137, poz. 1539 ze zm.).
Z punktu widzenia zasad rachunkowości - stowarzyszenie jest traktowane jako jedna jednostka zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ze wszystkimi rodzajami prowadzonej przez siebie działalności, w tym także w formie szkoły podstawowej. Z pytania nie wynika jaką wewnętrzną strukturę organizacyjną posiada pytające stowarzyszenie. W naszej opinii prowadzona szkoła podstawowa może być wyodrębniona w księgach rachunkowych stowarzyszenia. Wyodrębnienie to może mieć formę oddziału (zakładu). Zakłady takie, jako jednostki organizacyjne jednostki statutowej, niemające osobowości prawnej, mogą działać w formie:
1) oddziału (zakładu) sporządzającego samodzielne sprawozdanie finansowe, wówczas jest to tzw. zakład samobilansujący (pełny rozrachunek gospodarczy), 2) oddziału (zakładu) wyodrębnionego organizacyjnie, ale niesporządzającego samodzielnego sprawozdania finansowego (ograniczony rozrachunek gospodarczy). |
Status wyodrębnionego zakładu oraz zasady rozliczeń wewnętrznych pomiędzy jednostką macierzystą, a jej oddziałem powinny wynikać z decyzji jednostki i być potwierdzone w statucie lub innym regulaminie organizacyjnym.
W przypadku stowarzyszenia, jako jednostki statutowej, w skład którego wchodzą oddziały (zakłady) niemające osobowości prawnej, sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, ma ono obowiązek sporządzić - na podstawie art. 51 ustawy o rachunkowości - łączne sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie to składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz dodatkowych informacji i objaśnień, a także jeżeli sprawozdanie podlega badaniu w trybie art. 64 ww. ustawy z zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunku przepływów pieniężnych. Sprawozdanie to posiada własną specyfikę, sporządzane jest bowiem poprzez sumowanie odpowiednich danych sprawozdań finansowych jednostki statutowej i jej oddziałów, z zastosowaniem odpowiednich wyłączeń.
Wyodrębniony organizacyjnie oddział samobilansujący otrzymuje od macierzystej jednostki statutowej (stowarzyszenia) wydzielone wyłącznie do jego dyspozycji składniki majątku i odpowiadające tym składnikom kapitały (fundusze) własne, posiada odrębny rachunek bankowy oraz jest zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego (bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej). Przekazane oddziałowi samobilansującemu składniki majątku stanowią jego aktywa, a równowartość tych środków traktuje się jak kapitał własny tej jednostki, określany mianem funduszu wydzielonego.
Zatem w tym celu w księgach rachunkowych zarówno oddziału, jak i jednostki statutowej wyodrębnia się konto "Fundusz wydzielony". Poniżej przedstawimy księgowanie przykładowych operacji, tj. przekazanie środków trwałych, środków pieniężnych oraz materiałów, w księgach rachunkowych jednostki statutowej:
1) środki pieniężne: |
- Wn konto 80-6 "Fundusz wydzielony", - Ma konto 13 "Rachunek bankowy", |
2) materiały: |
- Wn konto 80-6 "Fundusz wydzielony", - Ma konto 31 "Materiały", |
3) środki trwałe: |
a) wartość początkowa: |
- Wn konto 80-6 "Fundusz wydzielony", - Ma konto 01 "Środki trwałe", |
b) dotychczasowe umorzenie: |
- Wn konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", - Ma konto 80-6 "Fundusze wydzielone". |
Natomiast powyższe księgowania w księgach rachunkowych oddziału powinny być ujmowane następująco:
1) środki pieniężne: |
- Wn konto 13 "Rachunek bankowy", - Ma konto 80-6 "Fundusz wydzielony", |
2) materiały: |
- Wn konto 31 "Materiały", - Ma konto 80-6 "Fundusz wydzielony", |
3) środki trwałe: |
a) wartość początkowa: |
- Wn konto 01 "Środki trwałe", - Ma konto 80-6 "Fundusz wydzielony", |
b) dotychczasowe umorzenie: |
- Wn konto 80-6 "Fundusz wydzielony", - Ma konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych". |
Ponadto w celu ewidencji rozrachunków pomiędzy jednostką statutową a jej oddziałem samobilansującym w księgach rachunkowych zarówno jednostki statutowej, jak i oddziału należy wyodrębnić konto "Rozrachunki wewnątrzzakładowe", na którym ujmuje się rozrachunki na przykład z tytułu: rozliczenia wyniku finansowego, udziału oddziału w pokrywaniu kosztów ogólnego zarządu (w określonej części), odpisów amortyzacyjnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli podlegają one odprowadzeniu z oddziału na rachunek bankowy jednostki statutowej.
W sytuacji wydzielenia oddziału samobilansującego w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości jednostki statutowej, wymaganej postanowieniami art. 10 ustawy o rachunkowości, powinny zostać określone także zasady rachunkowości dla tego oddziału.
Natomiast, jeżeli jednostka macierzysta w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębni oddział niesporządzający samodzielnego sprawozdania finansowego, będący na tzw. ograniczonym rozrachunku gospodarczym, wówczas w księgach rachunkowych stowarzyszenia wyodrębnia się przychody oraz koszty związane z osiągnięciem przychodów danego rodzaju prowadzonej działalności - w taki sposób, aby można było ustalić wyniki finansowe oddzielnie dla każdego rodzaju prowadzonej działalności według zasad ww. rozrachunku. Wyodrębnienie takie jest wskazane zwłaszcza w jednostkach prowadzących zróżnicowaną działalność pod względem jej rodzajów i typów. Pozwala to bowiem na grupowanie danych w układzie niezbędnym do analizy i oceny efektywności gospodarowania.
www.PlanKont.pl - Kapitały (fundusze) własne, fundusze socjalne i wynik finansowy:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|