Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (579) z dnia 1.02.2023
Jak ująć w księgach wykorzystanie funduszu inwestycyjnego?
Nasza jednostka utworzyła na mocy art. 15 ust. 1hb-1he updop fundusz inwestycyjny. Jak powinniśmy ująć w księgach wykorzystanie środków tego funduszu?
W księgach rachunkowych wykorzystanie funduszu inwestycyjnego może przebiegać zapisem po stronie Wn konta 81-2 "Kapitał rezerwowy" (w analityce: Fundusz inwestycyjny), w korespondencji ze stroną Ma konta 81-2 "Kapitał rezerwowy" (w analityce: Pozostały fundusz rezerwowy). |
Zasady tworzenia funduszu inwestycyjnego reguluje art. 15 ust. 1hb-1he updop. Fundusz ten tworzy się z zysku osiągniętego za rok poprzedzający rok podatkowy. Jeżeli zgodnie z uchwałą wspólników część lub całość zysku osiągniętego za rok poprzedzający rok podatkowy została przeznaczona na fundusz inwestycyjny, to w księgach rachunkowych fundusz ten ujmuje się na koncie służącym do ewidencji kapitału rezerwowego. W związku z tym, w ramach konta 81-2 "Kapitał rezerwowy" wskazane jest wyodrębnić konto analityczne przeznaczone do ujęcia środków funduszu inwestycyjnego oraz konto analityczne służące do ewidencji pozostałych funduszy rezerwowych. Ponadto w celu prawidłowego rozliczenia środków funduszu inwestycyjnego w określonym czasie przewidzianym w prawie podatkowym (co do zasady jest to rok podatkowy następujący po roku, w którym dokonano odpisu na ten fundusz, ale możliwe jest także wydłużenie tego okresu), wskazane jest analityczne wyodrębnienie tego funduszu inwestycyjnego w podziale na poszczególne lata obrotowe, w których fundusz utworzono. Trzeba pamiętać, że nie później niż w dniu dokonania odpisu na fundusz inwestycyjny, równowartość środków pieniężnych odpowiadająca wartości tego odpisu musi zostać przekazana na wyodrębniony w tym celu rachunek bankowy albo na rachunek w SKOK.
Natomiast wykorzystanie funduszu inwestycyjnego wobec wydatkowania jego środków na realizację celów inwestycyjnych skutkuje jednoczesnym wzrostem majątku jednostki pokrytego kapitałem własnym. Uzasadnia to bieżące lub okresowe, nie rzadziej niż na dzień bilansowy, przeniesienie równowartości środków wydatkowanych z rachunku funduszu inwestycyjnego na konto kapitału rezerwowego nieprzeznaczonego na inwestycje, zapisem po stronie Wn konta 81-2 "Kapitał rezerwowy" (w analityce: Fundusz inwestycyjny), w korespondencji ze stroną Ma konta 81-2 "Kapitał rezerwowy" (w analityce: Pozostały fundusz rezerwowy). Stan środków pieniężnych, zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku funduszu inwestycyjnego, powinien na dzień bilansowy odpowiadać kwocie funduszu inwestycyjnego, wydzielonego w ramach kapitału rezerwowego.
www.PlanKont.pl - Kapitały (fundusze) własne, fundusze socjalne i wynik finansowy:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|