Gazeta Podatkowa nr 8 (1674) z dnia 27.01.2020
Rozliczenie ulgi z tytułu zakupu kasy
Od 1 stycznia 2020 r. rozpocząłem ewidencjonowanie sprzedaży w kasie on-line. Mam prawo do zwrotu ulgi z tego tytułu w kwocie 700 zł. Wydatki na zakup kasy odniesiono bezpośrednio w koszty. Jak ująć w księgach rachunkowych ulgę za zakup kasy on-line?
W księgach Czytelnika ulga na zakup kasy fiskalnej powinna zostać odniesiona do pozostałych przychodów operacyjnych.
Podatnicy, u których:
1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas on-line,
2) nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas on-line oraz dotychczas nie używali żadnych kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży
- mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, a w przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. Przy czym prawo to obecnie dotyczy wyłącznie kwot wydatkowanych na zakup kas on-line.
Dla celów bilansowych kwota ulgi na zakup kasy rejestrującej stanowi przychód. Z racji tego, że jest to przychód związany pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.), wartość ulgi podlega ewidencji na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Z tym, że ewidencja rozliczenia ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej uzależniona jest od tego, czy kasa ta została przez Czytelnika uznana za środek trwały podlegający amortyzacji czy ze względu na niską jednostkową wartość została odniesiona jednorazowo do kosztów.
Z pytania wynika, że wydatki na nabycie kasy on-line zostały bezpośrednio zaliczone do kosztów. W takim przypadku ulga na jej zakup powinna zostać jednorazowo odniesiona do pozostałych przychodów operacyjnych. Gdy ulga na zakup kasy jest odliczana od podatku należnego, można ją zaksięgować następująco:
- Wn konto 22-3 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Natomiast jeżeli z rozliczenia VAT wystąpi zwrot nadwyżki VAT na rachunek bankowy, wówczas ewidencjonuje się go w oparciu o wyciąg bankowy zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PlanKont.pl - Przychody i koszty związane z ich osiągnięciem:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|